Український тріумф в Литві (ВІДЕО)

Фінальний етап чемпіонату Литви, Rally Aukštaitija, остаточно підтвердив – литовська першість зараз стала головним фаворитом у боротьбі за неофіційний титул «Найбільш непередбачуваний національний чемпіонат 2021 року в Європі». По-перше, фінальний раунд отримав вищий коефіцієнт 1,5 – тобто екіпаж міг у випадку повного успіху записати на свій рахунок не 35 максимально можливих очок, як на попередніх етапах, а 52,5. Подібний фактор здатний в будь-який момент радикально змінити ситуацію в турнірних таблицях у всіх без винятку заліках – від основних дивізіонів AWD і 2WD до окремих класів. По-друге, у категорії AWD три лідери (Вайдотас Жала, Валерій Горбань, Мартинас Самсонас) перед фінальною битвою йшли практично на рівних – на їхньому рахунку відповідно 104, 104 і 102 очки. Причому всі троє були далеко не єдиними претендентами на титул – шанси були ще у Домінікаса Бутвіласа, Гедрюса Ноткуса, Владаса Юркявічюса, Вітаутаса Швядаса… Плюс у класі LARČ1 (техніка WRC, RRC, S2000, N5, Proto LT) Мартинаса Самсонаса й українця Валерія Горбаня поділяв лише один пункт – перед фіналом рахунок був 121:120 на користь литовця.

Така щільність результатів у турнірних таблицях чемпіонату дозволила швидко сформулювати основну мету всіх головних фаворитів (тобто Жали, Горбаня, Самсонаса) перед Rally Aukštaitija – випередити суперника та пробитися на подіум в абсолюті. Досягти цього можна лише одним способом – постійно атакувати й при цьому не припускатися помилок… І вже під час шейкдауна пролунав перший тривожний сигнал – Вайдотас Жала на своїй спеціально «накачаній» Skoda Fabia R5 (діаметр рестриктора збільшений з паспортних 32 мм до 34 мм) шкереберть вилетів з траси! На щастя, пошкодження автомобіля виявилися відносно незначними – вже через кілька годин після цього інциденту екіпаж Жали таі Малнієкса вийшов на старт першої спецділянки ралі. У підсумку п’ятниця минула під знаком беззаперечної переваги чинного чемпіона Литви – Вайдотас виграв чотири спецділянки з п’яти, завдяки чому після першого дня змагання на два десятки секунд випередив своїх найближчих суперників, Домінікаса Бутвіласа з Владасом Юркявічюсом (Валерій Горбань зі Мартинасом Самсонасом завершили п’ятницю на четвертому та п’ятому місцях). Здавалося б, майже все вже вирішено?

Однак події в суботу миттєво продемонстрували, що на трасах під Зарасаєм вирішальною стане не перевага в чистій швидкості, а саме стабільність і акуратність екіпажів. Уже на другій ранковій спецділянці багатьох вболівальників буквально приголомшила новина – лідер Жала вже вдруге протягом доби вилетів зі траси! І це був тільки початок великої «каруселі» на трасі під Зарасаєм – українсько-естонський екіпаж Горбаня і Ларенса виграв дві спецділянки поспіль і став новим лідером Rally Aukštaitija, причому Бутвілас з Юркявічюсом відставали менш ніж на секунду! І в цей момент під удар потрапив ще один претендент – Самсонас опинився поза межами траси! Після таких «спецефектів» екіпаж Eurolamp WRT зосередився на головній меті – фініш на подіумі, що гарантувало титули в заліках AWD і LARČ1. У чому Горбань з Ларенсом повністю досягли успіху – третє місце за підсумками ралі (першим став Домінікас Бутвілас, який на самому фініші видряпав перемогу у Владаса Юркявічюса), яке принесло їм відразу два титули та поставило крапку в цій запаморочливій битві!

Таким чином, Валерій Горбань став володарем цілої низки дійсно унікальних досягнень. По-перше, українець за свою кар’єру вже здобув найвищі титули в чотирьох національних чемпіонатах – українському (2011, 2013), латвійському (2018), естонському (2018) та литовському (2021). Чимось схожим може похвалитися тільки латвієць Яніс Воробьйовс, який свого часу вигравав чемпіонати Латвії, Литви й Естонії в різних заліках. По-друге, до цього переліку можна додати два великих міжнародних успіхи – дві перемоги на етапах і «бронза» за підсумками сезону в Production WRC (2012), чотири перемоги плюс титул віце-чемпіона в WRC Trophy (2017). З інших подій на минулому Rally Aukštaitija варто відзначити своєрідний «бонус» у вигляді нового успіху українського екіпажу Сергія Потійка й Івана Мішина, які на новому прототипі Skoda Fabia Rally2-Kit святкували в Зарасаї перемогу в класі LARČ3 (техніка N4, R4/Rally2-Kit, Rally3). Цей результат (у поєднанні з найвищим коефіцієнтом 1,5) дозволив їм несподівано піднятися на третє місце в цьому класі за підсумками сезону – принаймні, попередні підрахунки в турнирних таблицях чемпіонату дають саме таку картину.

На тлі всіх цих яскравих подій майже миттєво загубився той факт, що Rally Aukštaitija було також фінальним раундом чемпіонату Латвії. На жаль, доведеться визнати невеселий факт – у латвійських ралі зараз настав період жорстокої кризи, яка почалася ще пару років тому… Що і довів список учасників, заявлених у Зарасаї в латвійському заліку – всього лише десять екіпажів, з яких тільки три представляли власне Латвію (до них долучилися три литовці, бельгієць, іспанець, поляк, естонець). У підсумкових турнірних таблицях теж досить безрадісна картина – в семи залікових класах у сумі ледь набралося три десятки екіпажів, які хоч раз виходили на старт (з них тільки 15 латвійців). Крім того, вже другий рік поспіль у Латвії вдається провести лише одне велике повноцінне ралі – міжнародне Rally Liepāja, етап чемпіонату Європи. На невизначений час зникли такі змагання, як Rally Alūksne, Rallijs Sarma, Rally Talsi… Плюс велике Rally Latvija перетворилося на асфальтове Minirallijs Latvija. Частково ситуацію рятує чемпіонат Латвії з міні-ралі, де вже «засвітилися» понад сотню учасників. І поки важко сказати, коли латвійські ралі почнуть виходити з цього важкого тривалого занепаду…

Rally Aukštaitija
1. Бутвілас/Вайткявічюс (LT, Skoda Fabia R5) 1:07.27,79
2. Юркявічюс/Палюкенас (LT, Skoda Fabia Rally2 evo) +1,94
3. Горбань/Ларенс (UA/EE, Mini JCW WRC) +20,39
4. Ноткус/Стріжанас (LT, Skoda Fabia R5) +1.02,47
5. Фірантас/Валюліс (LT, Mitsubishi Lancer Evo VII) +3.33,28
6. Швядас/Сакалаускас (LT, Mitsubishi Lancer Evo IX) +3.50,60
…15. Потійко/Мішин (UA, Skoda Fabia Rally2-Kit) +8.51,90

Чемпіонат Литви, залік AWD*
1. Горбань (UA) – 140
2. Бутвілас – 129,5
3. Юркявичюс – 107
4. Жала – 104
5. Самсонас – 102
6. Ноткус – 100,5
* – попередні дані

Чемпіонат Литви, залік LARČ 1*
1. Горбань (UA) – 172,5
2. Самсонас – 121
3. Пластінінас – 45
* – попередні дані

Чемпіонат Литви, залік LARČ 2*
1. Бутвілас – 159,5
2. Ноткус – 135
3. Юркявічюс – 128
4. Слуцкус – 111,5
5. Жала – 72
* – попередні дані


© Павло Скобленко/Rally.UA
© Фото Lietuvos automobilių sporto federacija, Vaidotas Žala – Agrorodeo Racing, Alfonsas Rakauskas Photography

04-10-2021 26845
Сайт Rally.ua 2022 ©
Использование материалов сайта возможно только с письменного согласия владельца